Tip na výlet s možností ubytování v EKOParku pro celou rodinu

 

VIDEO POZVÁNKA DO NAŠEHO EKOPARKU:
https://www.youtube.com/watch?v=eHZKclu2Rzw&t=4s

Video pro  nás připravili influenceři Freecoolina a Kubajszcom ve spolupráci s CzechTourism.

 

O projektu EKOPark Liberec

Unikátní místo, které leželo ladem a bylo domovem bezdomovců a narkomanů, se v první etapě o rozloze téměř 5 000 m2 proměnilo v zelenou oázu, zelené srdce města Liberce. První volnočasový EKOPark Liberec je místem setkávání zaměřeným na ekologii, ekonomiku, vzdělávání, kulturu, životní prostředí, zdraví člověka, sport a volnočasové aktivity pro všechny věkové kategorie.

Užijte si u nás nezapomenutelný den plný zážitků, zeleně, pohody a relaxu. V bezprostřední blízkosti EKOParku nabízíme ubytování v rodinných apartmánech – Aparmá SunGarden Liberec.

Kdo za celým projektem stojí

Bylo, nebylo, v jednom městě, kdesi na severu Česka, žil byl jeden mladý muž, který měl sen a nemyslel jenom na sebe…

Tvůrce EKOParku – Stanislav Šťastný, aktivní sportovec, majitel a jednatel společnosti SunGarden.cz s.r.o., která se již 25 let zabývá zahradní architekturou, a především otec dvou dětí, se kterými rád tráví volný čas v přírodě, objevil pozemek současného EKOParku. Nadšení pro rekultivaci tohoto pozemku vedlo Stanislava Šťastného v únoru roku 2015 k pořízení úvěru a ke koupi tohoto pozemku. Počátkem března 2015 se v rodinné radě připravuje prvotní nástřel vizí projektu.

Celá myšlenka realizace projektu má počátky již v jeho dětství, které trávil v prostředí panelákového sídliště s dostatkem zeleně a možnostmi volnočasového vyžití. Dnešní rodiny žijící v Liberci, tento prostor postrádají z důvodu vysoké míry urbanizace města a velkému počtu obchodních center na úkor městské zeleně.

Velká podpora odborné i laické veřejnosti na sociálních sítích, ale i při osobních setkáních v EKOParku ihned v prvopočátcích, přesvědčila Stanislava Šťastného, že zelený prostor v centru města Liberečanům skutečně chyběl a má smysl bojovat za svůj sen.

Celý projekt EKOParku se spontánně, bez jakýchkoliv dotací, studií, projektů apod. začal naplno realizovat v dubnu roku 2015. Od této chvíle začíná Stanislav Šťastný s velkým nadšením realizovat svůj srdcový životní projekt, záchranu jednoho z posledních zelených míst v centru Liberce a proměnu na jedinečný lesopark pro širokou veřejnost, který propojuje ekologii s přírodou, vzděláváním, volnočasovými aktivitami, kulturou a sportem.

Za svá úsilí byl Stanislav Šťastný celorepublikově nominován mezi 70 finalistů na prestižní titul OSOBNOST Český Goodwill 2018 za svůj srdcový životní projekt První volnočasový EKOPark Liberec. Na základě hlasování veřejnosti se umístil na 2. místě.

V projektu Český Goodwill byli nominováni podnikatelé a společnosti, kterých si lidé váží pro jejich odpovědný a společnosti přínosný způsob podnikání. Jsou oceňovány firmy, které jsou ohleduplné ke svému podnikatelskému, ekonomicko-sociálnímu a životnímu prostředí a aktivně se prosazují o jeho kultivaci nebo záchranu

Jedna z hlavních myšlenek celého projektu:

„Volný čas offline v EKOParku není nuda.“

EKOPark a současnost

První volnočasový EKOPark Liberec dnes nabízí na zrevitalizovaném pozemku o rozloze cca 5 000 m2 inspirativní prostředí pro aktivní i relaxační trávení volného času a díky tomu zjistíte, že mobil, tablet a být neustále „online“ k životu vlastně nepotřebujete.

První etapa EKOParku o rozloze více jak 5 000 m2 nabízí mnoho originálních interaktivních přírodních prvků, které umožňují svým návštěvníkům široké spektrum aktivit.

Celý park je zároveň koncipován jako jedna velká „lesní kavárna“ s dostatkem míst na sezení. Každý si může vybrat to své místo ve skrytu lesa, kde si výtečnou kávu a občerstvení vychutná.

Volný čas OFFLINE není nuda

Hektičnost dnešního světa má prokazatelný negativní vliv na nejmladší generace, rodiny žijí v neuvěřitelně rychlém tempu, žáci a studenti jsou vedeni k podávání co nejlepších výsledků. Vidíme naléhavost situace odtrhnout mladší generace od virtuální reality a ukázat jim, že člověk je součástí přírody a hlavně jim představit, že volný čas offline není nuda.

Pro širokou veřejnost připravujeme v průběhu celé sezony různé akce, festivaly a nabídku dalších volnočasových aktivit jako je například rodinná dobrodružná stezka EKOParkem za pokladem.

Kulturní relax v EKOParku

Součástí parku je jedinečná OPEN STAGE uprostřed zeleně, která nabízí umělcům a dalším vystupujícím možnost realizace jejich tvorby a snů. Celý prostor parku působí jako jeden velký amfiteátr, téměř odevšad je vidět na Open Stage. Již dnes si získává velkou oblibu, stejně jako tomu bylo v minulosti ve velmi oblíbeném a dnes již nefunkčním „Lesním divadle“ v Liberci. Prostor Open Stage je možné využívat pro pořádání neformálních nekomerčních setkání zcela zdarma.

Buď FIT s EKOParkem

Pro sportovní účely a zdravý životní styl je v parku k dispozici crossfit/workoutové hřiště – venkovní posilovna pro procvičení celého těla. V průběhu sezony si dále můžete v EKOParku zasportovat i při organizovaných volnočasových aktivitách např. lekce jógy, tai-chi s čajovým rituálem, cvičení maminek s kočárky, sebeobrana Kravmaga, tanec a další.

Přírodní učebna v EKOParku

Prostory EKOParku nabízí mnoho interaktivních originálních přírodních prvků, které umožňují široké spektrum aktivit nejen pro školní kolektivy:

  • možnost vyměnit školní lavice za posezení v korunách stromů
  • prostory vhodné pro výuku přírodovědy, biologie, zeměpisu a mnoho dalších předmětů (mini ZOO, hmyzí hotely, čapí hnízdo, pozorovatelny v korunách stromů)
  • místo tělocvičny nabízíme vybavené crossfitové hřiště, lukostřelbu
  • inspirativní prostředí pro výtvarnou výchovu nebo pracovní činnosti, ekodílničky, blátivá kuchyně
  • podium vhodné pro dramatickou činnost či hudební výchovu
  • ekovýchovné programy (např. Jaro všemi smysly, Den Bláta, atd.)

Vzrušení v korunách stromů

Unikátností parku jsou dřevěné vyhlídkové rozhledny umístěné v „korunách stromů“. Laické i odborné veřejnosti nabízí jedinečnou možnost pozorování ptactva, přírody, ekosystému a života v parku z korun stromů, kam by se jinak obtížně dostávala. Vyhlídkové rozhledny nabízejí dobrodruhům také možnost přespání ve volné přírodě pod širým nebem. Rozhledny jsou naprosto ekologické a jsou konstruovány s respektem k ochraně přírody. Konstrukce nijak nezasahují do stromů a jsou navrženy tak, aby jim neškodily a stromy mohly pokračovat ve svém růstu.

Dělání všechny smutky zahání

Kousek EKOParku si na památku můžete s sebou odnést díky kreativní dílničce, která podpoří vaši fantazii. Je určena pro dospělé a děti již od 2 let. Pracujeme zde výhradně s přírodním materiálem bez umělých pojiv. Děti mohou svým rodičům uvařit nejrůznější dobroty v naší blátivé kuchyni, která se stala v parku velkým hitem.

První volnočasový EKOPark Liberec je pro všechny

EKOPark je místem setkávání zaměřeným na ekologii, ekonomiku, vzdělávání, kulturu, životní prostředí, zdraví člověka, sport a volnočasové aktivity pro všechny věkové kategorie.

Prostor EKOParku může díky jeho neotřelému konceptu, své rozmanitosti pořádaných programů, vybavení a místu využívat opravdu každý. Jak firmy pro svá školení, tak ti, kteří si přijdou užít rodinné odpoledne nebo sportovní aktivitu dle svých zájmů. Nabízí se prostor pro pořádání svateb, přednášek, workshopů, koncertů, divadelních představení, letních promítání, víkendových akcí, příměstských táborů, volnočasových aktivit či sportovních a vzdělávacích kurzů v přírodě.

Jaká nás čeká budoucnost?

Můžete ji ovlivnit i vy. EKOPark je ve správě neziskové organizace, která se od začátku svého působení potýká s nedostatkem financí a s mnoha legislativními i personálními překážkami. Za účelem podpory tohoto projektu byla založena oficiální veřejná sbírka. Pravidelná podpora veřejnosti a výtěžky z pořádaných akcí pomohou zajistit udržitelnost a rozvoj myšlenky pana Šťastného „tak trochu jiného lesa, místa pro setkávání a trávení volného času” v centru města Liberce pro nás všechny.

Dalšími možnostmi formy podpory parku je například pronájem hmyzího hotelu až na 5 let, který si můžete sami dle svých představ vybudovat, nebo zakoupení upomínkových předmětů EKOParku Liberec.

Děkujeme za každou pomoc!

Chcete vědět více?

Přečtěte si kompletní prezentaci o Prvním volnočasovém EKOParku Liberec.

Najdete nás na Facebooku a nově také na Instagramu.


Jsme certifikovaný turistický cíl v programu „Cyklisté vítáni“. Od roku 2017 máme osvědčení Sítě středisek ekologické výchovy Pavučina – MRKEV (metodika a realizace komplexní ekologické výchovy).

CV_2008

Podívejte se na náš program akcí.