O projektu EKOPark Liberec

Unikátní místo, které leželo ladem, bylo domovem bezdomovců a narkomanů se v první etapě o rozloze téměř 5000 m2 proměnilo v zelenou oázu, zelené srdce města Liberce. První volnočasový EKOPark Liberec je místem setkávání zaměřeným na ekologii, ekonomiku, vzdělávání, kulturu, životní prostředí, zdraví člověka, sport a volnočasové aktivity pro všechny věkové kategorie.

Na začátku bylo nebylo …

v jednom městě, kdesi na severu Česka, žil byl jeden mladý muž, který měl sen a nemyslel jenom na sebe.

Tvůrce EKOParku – Stanislav Šťastný, aktivní sportovec, majitel a jednatel společnosti SunGarden.cz s. r. o., která se již 18 let zabývá zahradní architekturou a především otec dvou dětí, se kterými rád tráví volný čas v přírodě, objevil pozemek současného EKOParku.

Nadšení pro rekultivaci tohoto pozemku vedlo Stanislava Šťastného v únoru roku 2015 k pořízení úvěru a ke koupi tohoto pozemku.

Počátkem března 2015 se v rodinné radě připravuje prvotní nástřel vizí projektu.

Celá myšlenka realizace projektu má počátky již v jeho dětství, které trávil v prostředí panelákového sídliště s dostatkem zeleně a možnostmi volnočasového vyžití. Dnešní rodiny žijící v Liberci, tento prostor postrádají z důvodu vysoké míry urbanizace města a velkému počtu obchodních center na úkor městské zeleně.

Velká podpora odborné i laické veřejnosti na sociálních sítích ale i při osobních setkáních v EKOParku ihned v prvopočátcích, přesvědčila Stanislava Šťastného, že zelený prostor v centru města Liberečanům skutečně chyběl a má smysl bojovat za svůj sen.

Celý projekt EKOParku se spontánně, bez jakýchkoliv dotací, studií, projektů apod. začal naplno realizovat v dubnu roku 2015. Od této chvíle začíná Stanislav Šťastný s velkým nadšením realizovat svůj srdcový životní projekt, záchranu jednoho z posledních zelených míst v centru Liberce a proměnu na jedinečný lesopark pro širokou veřejnost, který propojuje ekologii s přírodou, vzděláváním, volnočasovými aktivitami, kulturou a sportem.

Jedna z hlavních myšlenek celého projektu:

„Jak vytáhnout rodiny s dětmi z nákupních center, kde tráví víkendy, do přírody, do EKOParku Liberec“

EKOPark současnost

První volnočasový EKOPark Liberec dnes nabízí na zrevitalizovaném pozemku o rozloze cca 5000 m2 inspirativní prostředí pro aktivní i relaxační trávení volného času, a díky tomu zjistíte, že mobil, tablet a být neustále „online“ k životu vlastně nepotřebujete.

Celý park je zároveň koncipován jako jedna velká „lesní kavárna“ s dostatkem míst na sezení. Každý si může vybrat to své místo ve skrytu lesa, kde si výtečnou kávu a občerstvení vychutná.

Volný čas OFFLINE není nuda

Hektičnost dnešního světa má prokazatelný negativní vliv na nejmladší generace, rodiny žijí v neuvěřitelně rychlém tempu, žáci a studenti jsou vedeni k podávání co nejlepších výsledků. Vidíme naléhavost situace odtrhnout mladší generace od virtuální reality a ukázat jim, že člověk je součástí přírody a hlavně jim představit, že volný čas offline není nuda.

Pro širokou veřejnost připravujeme v průběhu celé sezony různé akce, festivaly a nabídku dalších volnočasových aktivit jako je například rodinná dobrodružná stezka EKOParkem.

Kulturní relax v EKOParku

Součástí parku je jedinečná OPEN STAGE uprostřed zeleně, která nabízí začínajícím umělcům i profesionálům a dalším performerům možnost realizace jejich tvorby a snů. Celý prostor parku působí jako jeden velký amfiteátr, téměř odevšad je vidět na Open Stage. Svou oblibu si již dnes získává, jako tomu bylo v minulosti ve velmi oblíbeném dnes již nefunkčním „Lesním divadle“ v Liberci.  Prostor Open Stage je možné využívat pro pořádání neformálních nekomerčních setkání zcela zdarma.

Art relax v EKOParku

Cyklus akcí a workshopů pod názvem ART relax v EKOParku je projekt, jehož cílem je vdechnout umělecký a tvůrčí život venkovnímu prostoru, který nabízí První volnočasový EKOParku Liberec a ukázat lidem, jak je možné trávit volný čas bez potřeby online přístrojů. Další hlavní myšlenkou je naučit se aktivně relaxovat skrze umělecké činnosti.

Buď FIT s EKOParkem

Pro sportovní účely a zdravý životní styl je v parku k dispozici crossfit/workoutové hřiště – venkovní posilovna pro procvičení celého těla. V průběhu sezony je možné si v EKOParku zasportovat i při organizovaných volnočasových aktivitách např.: lekce jógy, cvičení maminek s kočárky, škola běhu, sebeobrana Krav Maga, tanec a další.

Žena IN EKOPark

V rámci projektu „Žena IN EKOPark“ připravujeme cyklus akcí a přednášek uřčený primárně pro ženy. V celém projektu klademe důraz na atraktivní nabídku volnočasových aktivit v přírodě, duševní hygienu a rovnováhu, relaxaci, poznávání, osobní rozvoj a příklady zdravého životního stylu.

Přírodní učebna v EKOParku

Prostory EKOParku nabízí mnoho interaktivních originálních přírodních prvků, které umožňují široké spektrum aktivit nejen pro školní kolektivy

  • možnost vyměnit školní lavice za posezení v korunách stromů
  • prostory vhodné pro výuku přírodovědy, biologie, zeměpisu a mnoho dalších předmětů (mini ZOO, hmyzí hotely, čapí hnízdo, pozorovatelny v korunách stromů)
  • místo tělocvičny nabízíme vybavené crossfitové hřiště, lukostřelbu
  • inspirativní prostředí pro výtvarnou výchovu nebo pracovní činnosti, ekodílničky, blátivá kuchyně
  • podium vhodné pro dramatickou činnost či hudební výchovu
  • ekovýchovné programy (např. Jaro všemi smysly, Den Bláta, atd.)

Podívejte se na na náš program akcí.